Pesničky Básničky Iné fajné veci

Dobré správy

Dobré správy chodia potichu. Tak pomalým krokom, že ich na chodníku predbiehame bez povšimnutia. Rýchlo domov aby sme po filme pochovali ďalší deň. Vraziť si zubnú kefku do úst a neveriť zrkadlu ani slovo o tom, že niekedy sme bývali krajší, že niekedy tie dni boli akosi dlhšie a malý človek sa do západu slnka stihol naučit aj bicyklovat. Čo si stihol dnes?

Dobré správy si sadajú do sedadiel kín v čase, keď na plátne rolujú titulky a hudba znie len preto, aby si si utriedil všetky pekné dojmy. Zo zubov si si už vyšprtal aj posledné kúsky popkornu, o pät minút ti ide autobus, niet viac dôvod zostávať. Šuštíš bundou, vstávaš a zakopávaš o mňa kým ešte chvíľu sedím a držím svoju múzu za koleno. Tak bež.

Na dobré správy musíš mat nos. Nie sú výstredne oblečené, neprovokujú rečami, neobchodujú so svojím telom, nie sú členom žiadnej politickej strany, nevyhrali sútaž s najväcším počtom esemesiek a nenúkajú ti bezstarostný dôchodok. Sú takmer neviditeľné ale stále sú tu. Sedia na lavičkách, smejú sa a čakajú na to, kedy si prisadneš. Chodia na koncerty a stoja rovno pred pódiom. Jednu si chyť a tancuj s ňou. Sú zoradené v kníhkupectvách a chcú aby si si hocktorú z nich vybral a pred spaním sa s ňou zavrtal do perín. V noci vyliezajú na oblohu a aj keď žiadna z nich nespadne, želať si môžeš čo len chceš. S vesmírom plným dobrých správ je to také jednoduché.

Dobré správy sa podobajú na dobrý vtip. Na kamaráta s ktorým si vždy rád dáš jedno pivo, na voňavý list, ktorý ti prinesie zhovorčivá teta poštárka, na znovunájdené zabudnuté veci a na nestrážený broskyňový sad. Na jar si ich kúpiš vo zväzku fialiek, v lete si po ne aj bez plaviek skočíš do jazera a jeseň ti nimi omotá celú hlavu. Na konci toho vlákna je malý pavúk. Spokojne si letí na dobrej správe. Nikdy som nezistil kam ale to je jedno. Veď jemu ide o ten let.
S dobrými správami je to ako so ženou. Príde, zavonia, páčiš sa jej ale prvý krok musíš urobiť aj tak len ty sám. Počúvaj ju aj ked sa ti zdá nepodstatná, pozeraj jej do očí aj ked si neveríš. A vypni si telefón. Nikam sa neponáhľaj. Na budúcnosť máš ešte celý život, na dobrú správu máš vždy len prítomnosť. Ak si ju nepustíš z ruky pôjde s tebou aj na kraj sveta, tam kde už dávno na teba čaká tvoj sen len si sa bál ísť za ním sám. A možno sa cestou stihneš aj zaľúbiť a si nesmrteľný.

Dobré správy radšej mlčia a skrývajú sa medzi riadky než do veľkých nápisov, radšej stoja mimo rozvášnených davov, radšej si dobrý nápad dajú do zásuvky než by ho mali pod cenu predať niekomu, kto na ne neverí. Nevedia klamať a chvejú sa strachom rovnako ako ty. Vo chvíli , ked sa na nic nehráš a nemusíš byť za každú cenu chlap. Stačí si ich len všimnúť a s radosťou ťa prídu oslobodiť z väzenia, ktoré si tak usilovne buduješ. Keď budeš mať čas otvor oči a preži pekný deň s dobrými správami.

predchádzajúci dobrý článok............................................ďalší dobrý článok

Návrat na úvod Poslať e-mail